Wykład mjr. Underwooda z Departamentu Obrony USA

Wykład mjr Underwood

W programie wizyty było również spotkanie z Władzami i Studentami ASzWoj. Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy Akademii z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz przedyskutowano programy wymiany międzynarodowej dla studentów ASzWoj.

Następnie odbyło się spotkanie majora Andrew Underwoda ze studentami w ramach otwartego seminarium „Polish – American security cooperation” przygotowanego przez Katedrę Historii Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Wydziałową Radą Samorządu Studentów WBN.  

Wykład mjr Underwood

Na początku spotkania wystąpiła Pani Jagoda Zakrzewska – Dyrektor American Center w Warszawie, która przedstawiła prezentację na temat: American Spaces in Poland. American Spaces to biblioteki, centra nauki języków obcych i instytucje o charakterze kulturalnym, których zadaniem jest rozpowszechnianie wiedzy o Stanach Zjednoczonych w Polsce. Dyrektor Zakrzewska zachęcała studentów do korzystania z zasobów bibliotecznych oraz internetowych baz danych, które są dostępne w American Center w Warszawie i innych miastach w Polsce.

Wykład mjr Underwood

Major Andrew Underwood w swoim wykładzie na temat „100 lat Razem: Ludzie, Historia, Przyszłość” podkreślił, że relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską mają długą tradycję. Wspomniał o Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce, którzy pod koniec XVIII wieku walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Mówił o roli Prezydenta Woodrow Wilsona w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli oraz o współpracy obu krajów w ramach NATO. Podkreślił znaczenie sojuszu transatlantyckiego oraz zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zachowanie bezpieczeństwa w naszym regionie. Mówił o bliskiej współpracy wojsk NATO i podkreślił, że współpraca militarna między Stanami Zjednoczonymi a Polską nigdy wcześniej nie była tak owocna.  

Wykład mjr Underwood

Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja. Studenci pytali o bezpieczeństwo w regionie, stosunek Stanów Zjednoczonych do Grupy Wyszehradzkiej i współpracę w zakresie zwalczania międzynarodowego terroryzmu. Po zakończeniu oficjalnej części major Andrew Undrewood rozmawiał ze studentami z Wydziałowej Rady Samorządu Studentów o korzyściach płynących z uczestnictwa w programach wymiany międzynarodowej. Zdaniem naszego Gościa są to: zdobycie nowych doświadczeń, poznanie kraju i ludzi, otwarcie na język i kulturę, a przede wszystkim niezapomniane wrażenia i młodzieńcza przygoda.

Wykład mjr Underwood

Wizyta majora Andrew Underwooda z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do poznania i wysłuchania amerykańskiego dyplomaty. Wierzymy, że w przyszłości dojdzie do bliższej współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie i częściej będziemy mieć okazję do tego typu spotkań.        

 

Przygotowała: Katarzyna Stelmasiak

Informację wytworzył:
Andrzej Soboń
Informację wprowadził/ostatnio modyfikował:
Monika Lewińska
Data wytworzenia informacji:
2018-04-13
Data ostatniej zmiany:
2018-04-17
Data dodania i edycji:
2018-04-15 22:08:47 :
Andrzej Soboń
2018-04-15 22:16:44 :
Andrzej Soboń
2018-04-15 22:18:05 :
Andrzej Soboń
2018-04-15 22:24:56 :
Andrzej Soboń
2018-04-15 22:31:52 :
Andrzej Soboń
2018-04-16 15:07:15 :
Weronika Kukla
2018-04-17 12:38:34 :
Weronika Kukla
2018-04-17 18:50:57 :
Monika Lewińska